Crowfunding – Víte, co tento pojem znamená?

Ve spojení s dárcovstvím se objevuje stále více moderních pojmů, kterým někteří z nás vlastně ani nerozumí. Jedním z nich je také crowfunding, jemuž se v tomto článku budeme věnovat podrobněji. A rovnou hned v úvodu Vám prozradíme, co si pod takovým výrazem můžete alespoň z části představit.

  • Zjednodušeně řečeno jde o davové financování.
  • Jinak se mu říká i skupinové financování.
  • Peníze určené pro nejrůznější projekty.
  • Příspěvek může mít libovolnou velikost.
  • K financování jsou využívány speciální servery.

Co je to crowfunding?

Crowfunding je způsob financování originálních a zajímavých projektů. Více lidí se složí na projekt, a tím ho podpoří. Nemusí se v tomto případě jednat pouze o charitu jako takovou, ale i o příspěvek do něčeho užitečného a praktického, co bude v budoucnu lidem přínosem. Financovány jsou služby, i samotné produkty. Meze se v tomto směru nekladou.

Crowfunding je velice často využívaný také pro financování politických kampaní.

Markéta L., Praha, politička.

Ideální plánování crowfunding kampaní

Pokud chcete uspět a vybrat na svůj projekt co možná nejvíce peněz, je vhodné provést důkladné plánování kampaně. A to nejenom její prezentaci jako takovou, ale i vhodný termín zveřejnění. Z obecných statistik lze v tomto směru definovat, kdy je crowfunding nejúspěšnější. To Vám prozradíme v tabulce níže.

ObdobíKonkrétní údaj
Nejvhodnější měsícSrpen
Nejoblíbenější denStředa
Nejideálnější hodina19 hodina
Optimální délka kampaně30 dní
Znáte ideální časové období pro podání žádosti?

Dle nejrůznějších průzkumů v oblasti zvané crowfunding jsou tyto časové údaje nejlepší pro patřičný úspěch. Ten pochopitelně přichází ve spojení s tím, jakou kampaň chystáte, zda ji dokáže dostatečně prezentovat a představit.

Crowfunding nabývá nejrůznějších podob

Jak už jsme prozradili v samotném úvodu, tento typ skupinového financování nemusí mít pouze charitativní charakter, i když jde o určitý model dárcovství. Davové financování je také odměnového typu, popřípadě toho dluhového. Výjimku v tomto směru nepředstavuje podílový crowfunding, kdy se stáváte právoplatným investorem se vším všudy.

Crowfunding může být způsobe, jak získat dostatek peněz na dobrý projekt.

Co všechno byste měli vědět?

Jestli Vás tento způsob získávání peněz od veřejných dárců zaujal natolik, že o něm chcete zjistit podrobnější informace, teď je ta vhodná příležitost. Začtěte se do níže prezentovaných otázek a odpovědí na to nejzákladnější, co byste o crowfundingu měli vědět.

Co musí obsahovat projekt?

Pokud ho zveřejníte na některém z příslušených serverů, je to pochopitelně jeho název a podrobnější popis.

Co zvyšuje šanci na úspěch?

Určitě je detailní rozpis toho, na co všechno budou vybrané finanční prostředky použity. Přidanou hodnotou je také natočení osobnějšího motivačního videa.

Co v rámci crowfundingu nesmí chybět?

Určitě byste neměli opomíjet na zmínku o odpovědnosti, rizicích, ale i na samotné plánování jednotlivých etap.

Co když jde o podílové skupinové financování?

V takovém případě v rámci kampaně uveďte seznam odměn pro jednotlivé investory. To je naprostá nezbytnost.

Kdy zveřejnit kampaň s žádostí o peníze?

Ideální časové období vychází z výše uvedené tabulky. Dodat ještě můžeme to, že je lepší se vyhnout svátkům, kdy se investoři na příslušných serverech nemusí sdružovat v tak velkém množství.

Crowfundingové projekty v Česku i v zahraničí

Crowfunding jako takový slaví patřičný úspěch, o čemž se mimochodem každý může přesvědčit sám. To si ideálně ověřte na vlastní kůži se svým vlastním projektem. Ten musíte zveřejnit na těch správných serverech zabývajících se skupinovým financováním. Pokud jde o zahraničí, jednoznačně vedou projekty jako Kickstarter, Indiegogo nebo Patreon a Crowd Supply. Ani Česká republika v tomto směru nikterak nezahálí, což dokazují projekty Donio, Fundlift, Penězozdroj a další.

Crowfunding, to je neotřelý způsob dárcovství, kde samotný nápad výrazným způsobem ovlivňuje touhu dárců vložit odpovídající částku právě do Vašeho projektu.

Publikováno: 13. 12. 2020

Kategorie: Filantropie

Autor: DavidNovak

Tagy: crowfunding | dárcovství | davové financování | skupinové financování