Výběr vysoké školy musí být opravdu důsledný

Vysokoškolské vzdělání je pro život jistě velmi přínosné. Rozšiřuje znalosti konkrétního oboru a do jisté míry je příslibem lepšího pracovního uplatnění. Jestliže si toho jste vědomi, potom Vás asi čeká výběr vysoké školy. Jde možná o jedno z nejdůležitějších rozhodnutí vůbec, protože na takové vysoké škole strávíte tři, pět a možná i více let. Právě proto byste měli dbát na několik důležitých věcí.

  • Řiďte se svým vlastním instinktem.
  • Sbírejte reference v okolí.
  • Zajímejte se o uplatnění absolventů.
  • Zjistěte si náročnost přijímacího řízení.
  • Přihlížejte i k ostatním okolnostem.

Výběr vysoké školy – kde začít?

Pokud Vás čeká výběr vysoké školy, začněte asi tím nejsnazším. Zaměřte se na to, co Vás baví, co máte nejraději a jakému oboru se chcete věnovat. V ten moment se do Vaše užšího výběru dostanou vysoké školy, které pro Vás mají určitý smysl. Teprve poté se soustřeďte na další věci spojené s výslednou volbou, s nimiž Vás následně seznámíme.

Výběr vysoké školy promýšlejte také z pohledu uplatnění. Zda je obor dostatečně žádaný a dobře placený. I to by mělo být jedno z kritérií.

Karolína L., Svitavy, učitelka.

Jaký je zájem o jednotlivé studijní obory?

Hned zkraje Vám prozradíme, jak je to se zájmem studentů o nejpopulárnější studijní obory. Konkrétně půjde o porovnání roku 2019 a 2020. Procentuální zastoupení Vám napoví, jaké obory byly studenty upřednostňovány a jaké nikoliv. Možná i to Vám pomůžeme ve Vašem vlastním rozhodování.

OborZájem studentů
Ekonomické obory2 % pokles
Lékařské obory7 % pokles
Filozofické fakulty2 % nárůst
Pedagogické fakulty3 % nárůst
Technické obory9 % nárůst
Právnické fakulty4 % pokles
Přehled zájmu o jednotlivé vysokoškolské obory.

Je pravdou, že tento vývoj se víceméně mění z roku za rok. Vliv na to má do určité míry i uplatnění studentů na trhu a ostatní faktory. Obecně je však známo, že právě technické obory jsou v posledních letech na určitém vzestupu.

Výběr vysoké školy – co dál?

Když budete mít jasno v oboru a uplatnění zjistěte si, jak náročné jsou přijímací zkoušky na jednotlivých vysokých školách. Vždy si podejte více přihlášek, ať máte jistotu, že se dostanete alespoň na některou ze škol, o níž máte zájem. Pokud jich zvolíte hodně, lze použít vylučovací metody právě na základě výše uvedených kritérií.

Správný výběr vysoké školy je cestou k úspěchu.

Volbu zvažte ze všech úhlů pohledu

Je pravdou, že pokud si nejste jisti a výběr vysoké školy Vám dává celkem zabrat, neodmítejte radu ostatních. A to především těch nestranných, popřípadě vše konzultujte se svými bývalými učiteli ze střední školy. Právě ti Vás z pohledu vědomostí znají pravděpodobně nejvíce. V rámci rozhodování Vám možná přijdou vhod i níže uvedené otázky a odpovědi.

Je lepší veřejná nebo soukromá vysoká škola?

Počítejte s tím, že na soukromé vysoké škole zaplatíte poměrně značné školné v řádu desítek tisíc korun. Na druhou stranu se můžete domoci individuálnější výuky a určité výhody při hledání budoucí práce.

Co znamená zkratka SCIO?

Jde o českou společnost zaměřenou na školní a mimoškolní vzdělávání. Dnes je známa svými Národními srovnávacími zkouškami při přijímacích řízeních na vysoké školy.

Kdy jsou pořádány přijímací zkoušky na vysoké školy?

Obvykle je to na přelomu května a června.

Kde hledat informace o konkrétní vysoké škole?

Využít k tomu můžete samozřejmě nejrůznějších diskuzí na internetu, Facebooku, ale také přátel v okolí. Nebojte se kontaktovat ani bývalé studenty dané vysoké školy.

Hraje lokalita vysoké školy zásadní roli?

Pro někoho může, protože studium ve velkoměstě jistě přináší i další vedlejší možnosti navíc oproti vysoké škole v malém městečku.

Výběr vysoké školy můžete opakovat

Výběr vysoké školy samozřejmě nemusí vyjít vždy na první pokus. A teď narážíme třeba na neúspěšně složení přijímací zkoušky. V takovém případě však nezoufejte a nevěste hlavu. Pokud se nechcete vzdát svého životního snu, můžete zkusit přijímací řízení další rok. Volný rok pak využijete k sebevzdělávání, návštěvě jazykové školy nebo ke sbírání zkušeností v zahraničí. Možností je více než dost.

Publikováno: 30. 12. 2020

Kategorie: Vzdělání

Autor: DavidNovak

Tagy: volba vysoké školy | výběr vysoké školy | vysoká škola | vysoké školy